Course

Name of Course

Time

Place

Instructor

ANTH 2440 Language and Cinema 9:00 a.m. Nau Hall 211 Daniel Lefkowitz
ANTH 2500 Immigration and the Middle East 11:00 a.m. New Cabell 383 Mary Pancoast
ANTH 3155 Anthropology of Everyday Life American Life 10:00 a.m. Brooks Hall 103 Fred Damon
ANTH 3480 Language and Pre-History 9:00 a.m. Claude Moore G120 Eve Danziger
ASL 1010 Beginning American Sign Language I 9:00 a.m. New Cabell 027 Greg Propp
ASL 1010 Beginning American Sign Language I 11:00 a.m. or 12:00 p.m. New Cabell 027 Bobbie Dietz
ASL 2010 Intermediate American Sign Language I 10:00 a.m. or 12:00 p.m. Gibson 142 Shilpa Hanumantha
ASL 2010 Intermediate American Sign Language I 11:00 a.m. Dell 2, 102 Rhonda Jennings-Arey
ASL 2010 Intermediate American Sign Language I 2:00 p.m. New Cabell 044 Greg Propp
ASTR 1220 Introduction to Stars, Galaxies & the Universe 12:00 p.m. Clark Hall 107 Nitya Kallivayalil
ASTR 1559 Black Holes 11:00 a.m. Clark Hall 107 Shane Davis
ASTR 3410 Archaeo-Astronomy 10:00 a.m. Gilmer Hall 141 Roger Chevalier
ASTR 2110 Introduction to Astrophysics I 11:00 a.m. Clark Hall G004 Craig Sarazin
BIOL 1050 Genetics for Concerned Citizens 3:00 p.m. Ruffner G008 Paul Adler
BIOL 2100 Introductory Cell Biology & Genetics 11:00 a.m. or 1:00 p.m. Chemistry 402 David Kittlesen
BIOL 3000 Cell Biology 9:00 a.m. Gilmer 130 Michael Wormington
BIOL 3010 Genetics & Molecular Biology 1:00 p.m. Gilmer 130 Claire Cronmiller
BIOL 3030 Biochemistry 10:00 a.m. Maury 209 Dorothy Schafer
CHEM 1410/1610 Introductory College Chemistry 10:00 a.m. Chemistry Building 402 Kevin Welch
CHEM 1410 Introductory College Chemistry Discussion 2:00 p.m. Wilson Hall 325 Linda Columbus
CHEM 2559 New Course in Chemistry, UTA Teaching Methods 12:00 p.m. Physical Life Science Building 403 Claire Cronmiller, Lindsay Wheeler
CHEM 3410 Physical Chemistry – Quantum Theory 9:00 a.m. Ruffner Hall G008 Andreas Gahlmann
EVSC 2800 Fundamentals of Geology 11:00 a.m. Clark 108 Thomas Biggs
FREN 1010 Elementary French I 9:00 a.m. New Cabell Hall 111 Elizabeth Groff
FREN 1010 Elementary French I 10:00 a.m. New Cabell Hall  111 Elizabeth Groff
FREN 1010 Elementary French I 12:00 p.m. New Cabell Hall 211 Lova Rajaonarisoa
FREN 1010 Elementary French I 1:00 p.m. New Cabell Hall 111 Cécile Rey
FREN 2010 Intermediate French I 10:00 a.m. Wilson Hall 214 Elizabeth Hall
FREN 2010 Intermediate French I 11:00 a.m. Wilson Hall 214 Elizabeth Hall
FREN 2010 Intermediate French I 1:00 p.m. New Cabell Hall 291 Elizabeth Hall
FREN 2020 Intermediate French II 12:00 p.m. Wilson Hall 244 Rachel Geer
FREN 2020 Intermediate French II 1:00 p.m. Wilson Hall 244 Rachel Geer
HIEU 3352 Modern German History 10:00 a.m. Monroe Hall 124 Manuela Achilles
ITAL 2010 Intermediate Italian 1:00 p.m. New Cabell Hall 303 Francesca Calamita
LATI 3030 Cicero: Philippics and Letters 1:00 p.m. Cocke Hall 115 Jane Crawford
PHYS 1710 Introductory Physics I: Classical Mechanics, Waves, Thermodynamics 8:45 a.m. Physics Building 204 Robert Group
PHYS 2620 Modern Physics 12:00 p.m. Physics Building 204 Xiaochao Zheng
PSYC 2200 A Survey of the Neural Basis of Behavior 10:00 a.m. Gilmer Hall 130 Peter Brunjes
SWAH 1010 Introduction to Swahili 11:00 a.m. Monroe Hall 113 Anne Rotich
SWAH 2010 Intermediate Swahili 12:00 p.m. Monroe Hall 113 Anne Rotich